Úvodní stránka » Vintage » Rukavice jako znamení doby

Rukavice jako znamení doby

Francouzské rokokové rukavice ze sbírek Trianonu

Francouzské rokokové rukavice ze sbírek Trianonu

Jako kdybych v poslední době prodělávala jakýsi přerod. Najednou bych chtěla začít s nějakou rukodělnou činností. Jenže když se vrátím z kanceláře, nedostává se mi najednou vůbec elánu něco začít, natož pak dokončit. Nakonec se ukazuje, a ne že bych za to na sebe byla pyšná, že je pro mě jednodušší si o věcech něco přečíst, prohlédnout si obrázky a na reálné kousky se zajít podívat do muzea.

Tak se stalo, že jsem se ocitla v Muzeu hlavního města Prahy, které poněkud zavádějícím způsobem informuje o výstavě rukavic. Nejde totiž tak docela o výstavu. Na schodišťové podestě před Langweilovým modelem se v prosklené vitríně skví cca tucet vzorů rukavic z dílen pražského rukavičkářského cechu. Práce pěkná, dámy před sto lety musely mít ručku přímo dětskou, přesto se cítím malinko ošizená. Začínám tedy pátrat po historii rukavic jinak.

Proč vlastně rukavice? Když poprvé pravěký lovec navlékl v době ledové kožešinové palčáky, těžko se dalo předvídat, že tento čistě funkční doplněk získá postupem času velmi proměnlivé uplatnění. K čistě užitným funkcím se pozvolna přidalo jejich nošení jako symbolu společenského postavení a samozřejmě jako módního doplňku. Již staří Římané …. (a před nimi Egypťané J) nosili rukavice. Jak také jinak.

Ženy však, zdá se, začaly nosit rukavice jako módní doplněk až ve 13. století – byly tehdy plátěné a zakrývaly celé předloktí. Opravdový rozmach zaznamenaly za vlády Alžběty anglické, tehdy se začaly bohatě zdobit drahými kameny a výšivkou. Teprve po druhé světové válce začaly svou výrazně dekorativní funkci postupně ztrácet a začaly opět sloužit zejména jako funkční a hezký, nikoliv však přezdobený doplněk.

20.stoleti

Rukavice z počátku 20. století

Rukavic existují spousty druhů a šijí a zpracovávají se z nejrůznějších materiálů. Když odmyslím od pracovních rukavic, které se s ohledem na svou funkci mohou vyrábět i z azbestu a gumy, vybaví se mi bílé bavlněné rukavičky, které byly povinnou výbavou tanečních hodin ještě v 70. letech minulého století. Měly výhody hned dvě. Jednak se dívky nemusely dotýkat dlaní úpěnlivě se potících jinochů, jednak chránily slavnostní oblečení v místě dotyku před agresivním potem. I v letní tramvaji občas natrefím na úzkostlivého cestujícího v rukavičkách, který se nechce dotýkat holou dlaní ulepených madel. Rukavičkářský boom už nezažívá jemná práce luxusních výrobků z drahých materiálů, ale třeba rukavice pro nejrůznější sportovní odvětví. A tak máme lichou rukavici golfovou, bezprsté rukavice cyklistické, masivní rukavice boxerské, rukavice lyžařské, pro fitness sporty, pro brankáře, … zkrátka rukavice se šijí a šít budou, i když jejich funkce a tvar se mění.

Rukavicemi 21. století se nejspíš stanou rukavice dotykové. Zatímco letošní vánoce jsem uvítala pletené rukavice bez prstů, abych je při ovládání displeje telefonu nemusela věčně svlékat a navlékat, nezastavitelný pokrok už chrlí rukavice dotykové se zabudovanými stříbrnými vlákny a antiskluzovým povrchem.

V Čechách se udržovala rukavičkářská tradice ještě celé minulé století. Velký rozkvět a slávu si zasloužily západočeské Abertamy, ve středních Čechách měla výroba rukavic velkou tradici na Dobříši. Rukavičkářství určitě nevyhyne, ale krásných dekorativních rukaviček z jemné kůže a hedvábí, dokonale ručně zpracovaných, vyšívaných a štepovaných se bude nejspíš vyrábět stále méně. Strojová výroba a levné výrobky z Asie možná přispějí k zániku počestného řemesla rukavičkářského, takže ručně vyrobené kousky se stanou nikoliv dokonalým řemeslným výrobkem, ale opravdovým uměleckým dílem.

 

Replika barokních rukavic ze sbírek Muzea hl. m. Prahy

Replika barokních rukavic ze sbírek Muzea hl. m. Prahy

Reklamy

11 thoughts on “Rukavice jako znamení doby

 1. 🙂 hezké – nosím je ráda. kdysi – dárek – jelenicové (mezi námi – hezké to je, příjemné – ale nezahřejí 😦 ). I háčkované jsem zkusila – upřímně – na ruce mi vadí. rukavice sportovní – pro skejt, kumite – taky .. Vyhovují mi dvoj – bezprsté s přetahovacím vrškem. Dotykové bych ocenila – na founu a tabletu si neškrtnu 😉 K té historii (njn, taky více čtu než se „osobně“ angažuji – a „podřadná“ literatura bývá obdivuhodným zdrojem informací) – si dovolím připomenout, že rukavice jsou doloženy v mnoha písemnostech – a začalo se jimi, jak jinak – pro boj. Jelikož Egyptu patřila rozsáhlá území, mnozí soudí, že k nim přivezli rukavice Médové. Na americkém kont. jsou doloženy (na sochách) rukavice u Mayů i Olméků (spíše obřadní a polobojové)…Nějak se vynechává historie Východu – ale už v 5.století – a dřív – užívaly rukavice rovněž – i když více z praktických důvodů (luk, např.). —

 2. Ten kolotoč doby,
  všechno zase vrátí,
  co bylo zas bude,
  čas se točí, krátí.

  V rukavičce bílé
  chodila má máti,
  až ji bude vnučka nosit,
  nebudu se smáti.

 3. Pro mě skvělé téma, jojo, to si pošušňávám… Ještě tak trochu, za mého raného mládí, móda rukavic přetrvávala, někde bylo zcela nemožné bez nich býti. Já jsem se vdávala a bílé, tenké, kožené rukavičky držím na fotu v ruce i s kytkou. Obzvláště miluju rukavice háčkované… Dámské rukavičky ve všech možných délkách byly, podle mě, sexy 🙂
  P.S. A v tanečních, za mě, byly povinné rukavice i pro kluky. 🙂

  • I za mě byly povinné pro kluky! Právě to jsem tehdy oceňovala :-). A háčkované nitěné rukavičky mi připadají podobně sexy jako třeba krátký závojíček s takovými těmi nopíčky. Ach jo. Škoda těch časů. 😦

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s