Úvodní stránka » V divadle » Velvet Havel

Velvet Havel

_KIV8321Začátek školního roku se v našich krajích překrývá se začátkem divadelní sezóny a já měla to štěstí, že jsem ji oslavila návštěvou představení Velvet Havel v Divadle Na zábradlí. „Adaptaci“ o životě a díle ikonického dramatika a politika zároveň sestavil Miloš Orson Štědroň a v režii Jana Friče ji Na zábradlí uvedl soubor, který na místních prknech působí již druhou sezónu.

S jistou nedůvěrou jsem pročítala pozitivní recenze na premiérová představení z letošního května a současně se připravovala na jakousi parodizující férii koncipovanou bez přestávky jen proto, aby diváci nemohli odejít. Očekávání se nenaplnila. Příběh, který začíná monodramatickým projevem Havlova strýce Miloše, ve kterém je zdůrazněno jakési rodové „zatížení“ ráčkováním, kupodivu nepůsobí trapně. Strýc by o synovci rád natočil film (protože „In Kino Veritas“) a při svém záhrobním setkání si vzájemně svěřují své pohnutky a osudy. Strýc ve výborné herecké kreaci Petra Jeništy zná jakožto zkušený producent potřeby diváka a chce točit filmy s příběhem. Je mu jasné, že náhradník za Oldřicha Nového se nenajde, přesto do toho jde s vírou, že pokud to bude o „ženských“, musí být film úspěšný.

Jenže Václav (přes nápadně vyzývavý účes v nepodbízivém pojetí postavy Miloslavem Königem) je v podstatě plachý a skromný hoch a člověk, aby z něj tyhle informace páčil. Má své ideály i obavy o osud lidstva a zároveň své touhy a díky jakési neznámé citové frustraci také neukojený hlad po lásce a pravdě. Dokonce tak intenzivní, že se se všemi láskami pravdivě vyznává své ženě, která disponuje neuvěřitelným nadhledem. Přesto má divák příležitost poznat Havlův životní osud formou, která je možná zjednodušená, rozhodně však vtipná, zábavná a kultivovaná, nedělá z Havla žádnou modlu, přitom však její význam nikterak nedehonestuje, divákovi nabízí jen profil normálního člověka.

V příběhu vystupuje první Havlova žena Olga (zdařilé obsazení postavy Marií Spurnou, která se jí i fyzicky podobá) a za všechny milenky postava múzy v podání Anežky Kubátové. Role pro ni v textu hry nenabízí prostor pro víc než vyjádření touhy být s milovaným Václavem, překonat ale Olžin realisticko-cynický přístup ke světu prostě nedokáže a snaha vypovědět o těchto láskách něco víc by ani do textu nezapadalo. Trochu neujasněná je role „Univerzála“ v podání Natálie Drabiščákové. Nejde ani tak o princip postavy, protože s ohledem na provozní podmínky divadla samozřejmě nelze obsazovat všechny druhořadé role. Převlek za „strom“ snad lze vnímat jako symbol jediného stromu v lese, tedy člověka v a z davu, jako anonymního a konkrétního zároveň, Drabiščáková však působila, že se v něm necítí dobře. Tvář herečky, která jediná vyhlíží z okrouhlého otvoru pod seříznutou korunou stromu, musí všechno odehrát v omezujícím kostýmu, její repliky tak občas působí nepřesvědčivě. Někdy komicky, jindy spíš zoufale. Ocenění si zaslouží její snaha po interpretaci barokní árie při milostném vyznání Olze, které není ovšem ničím víc než komickým výstupem.

Kabaretní pojetí souvisí i se schopností souboru zvládnout hudební a pěvecká čísla. Výkony jsou kolísavé, hudební předěly fungují zejména jako akcelerátor dějové linky a postupně vedou diváka k vrcholu, kterým je závěrečný obraz s Billem Clintonem, jehož číslo na saxofon uzavírá stručný výpis osudů básníkova života do počátků jeho prezidentování.

Překvapivě příjemné, nepřekombinované a nevyumělkované představení prožité s velikánem naší historie bez příkras. Režii slouží ke cti, že historické postavy imituje mírou, takže nepůsobí nijak nevkusně, např. jen lehký náznak Havlova zadrhávání řeči. Celé představení ke shlédnutí zde.

 

 

Reklamy

2 thoughts on “Velvet Havel

  1. Bože, jak dlouho ještě se bude o tom zlomyslném samolibém kurevníkovi ze zaplivané čtverky dělat humění?! 😦

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s