Úvodní stránka » Každodenní radovánky » Žena, která zatím z postele vždycky vstala

Žena, která zatím z postele vždycky vstala

zena1Nevím, jestli se příběh Žena, která si šla lehnout a rok nevstala, zařadí mezi nejúspěšnější tituly Sue Townsendové, která se proslavila zejména povedenými historkami ze života Adriana Molea. Mně rozhodně vzpoura hlavní hrdinky připomněla některá údobí mého života a zvědavě jsem se pustila do čtení, abych našla nějaké tipy k následování. Přes poněkud rozpadající se strukturu příběhu je tu řada impulzů k zamyšlení a nechybí ani typický humor. Ocenění je hoden i fakt, že se Mladá Fronta vrátila k dvorní překladatelce autorky, totiž k Heleně Hartlové.

Je pozoruhodné, jak se s železnou pravidelností a bez ohledu na státní příslušnost či národnost tíha péče o domácnost a všech starostí překlopí vždy na jednoho člena rodiny.  Všichni považují všechen ten servis v podobě nákupů, vaření, obstarávání, zařizování a údržby za samozřejmý a nikoho nenapadne, že ona velká matka by třeba také mohla mít své představy, sny, či nedej Bože, zájmy. Jak se to přihodí, že původně s láskou vykonávané činnosti se postupně promění v břemeno? A jak z toho ven? Hlavní hrdinka to za čtenáře nevyřeší, nevyřeší to ani sama za sebe. Její přístup je totiž spíš zkázotvorný. Pro ni i její nejbližší. Pasivní rezistence je možná dobrá pro francouzský odboj, ne pro matku od rodiny.

Pokud si ženy kladou otázku, zda má smysl žít jen pro druhé, odpoví si jistě ano, ale ne za cenu obětování vlastních zájmů, ambicí a názorů. Těžko některá z nás  tvrdohlavě lpí na tom, že musí být pořád šťastná. Rozestupy mezi šťastnými dny se s věkem nějak zvětšují, endorfiny se netvoří, anestetik typu kniha, hudba, divadlo je sice dost, ale dávky nestačí a nebo nemají odpovídající složení. A do toho vánoce jako prubířský kámen odolnosti. Vydržíme to ještě? Kdy to tak přišlo, že se svátky klidu a vzájemnosti proměnily ve stres, konzum, marnost a obžerství? To si přeci nikdo nemohl přát. A tak zatím na lože uléhám jen na předem vymezenou dobu a zatím pokaždé vstanu.

Reklamy

10 thoughts on “Žena, která zatím z postele vždycky vstala

  1. Víte co? Já prostě z tý postele nevstanu a on to můj drahý muž nakonec nevydrží. Vyleze, udělá to kafe… A je to vyřešený. A jinak? Spoustu věcí, které jsem dělala dříve, nedělám, protože zkrátka nestíhám. Výsledek? Tuhle jsem dorazila domů a byla umytá kuchyňská linka. Umyl ji syn, protože se na to zřejmě už nemoh dívat. Jde prostě jen o to, slevit ze své představy dokonalé matky, manželky a ženy. Buď budu dokonalá (což stejně nikdy nebude žádná z nás, neboť vždycky se najde nějaká, která peče krásnější cukroví, umí dělat krásnější vánoční věnce a ještě cituje Kanta), nebo budu v pohodě. To je má zkušenost, vřele doporučuji!

    • Ad1: Ten muž musí být poklad! Uchovat za každou cenu! 🙂 Ad2: Problém je, že jak v průběhu života obětujeme své zájmy pro pohodu těch druhých, může se stát, že najednou se před člověkem objeví prázdno, které najednou dokážeme zaplnit jen prací pro druhé… Fuj. To jsem se do toho zapletla. Dosti hloupého filozofování a vzhůru na vzduch 🙂

  2. Nevzpomenu si na autora, ale přesně vystihl toto téma i moje přesvědčení:
    „Sebeobětování by mělo být zakázáno zákonem, neboť demoralizuje ty, pro které se obětujeme.“
    Naštěstí mám ve svém okolí už několik lidí, kteří se tímto heslem začali řídit. 😉

  3. a „díky za každé nové ráno“ – bych dodala v knižním duchu. Osobně – jsem přesvědčena, že smysl života rozhodně není „žít pro druhé“ – pro nikoho. Pokud se rozestupy nějak zvětšují a únavy přibývá – je třeba najít nové, jiné „sluníčko“, co by se za ním člověk vydal… Co se vánočního stresu týče – u nás má zákázáno 😉

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s