Úvodní stránka » Na výstavě » Daniel Pitín

Daniel Pitín

Daniela Pitína (*1977), absolventa ateliéru Zdeňka Berana a Miloše Šejna pražské AVU, jsem objevila spíš náhodně. Občas jsem v nějakém článku narazila na reprodukci jeho obrazu. Byl v temných barvách, s rozostřenými konturami, případně celými výsečemi, občas s vlepenými pozůstatky stavebních výkresů a rozhodně nebyl ani abstraktní ani vyloženě geometrický, což jsou linie, které mě přitahují. Vlastně ty obrazy byly často figurální, nechyběla na nich architektura, byť často imaginární. Figury se však vždycky proměňovaly z přísně realistických linií do abstrakce. Byly trochu snové a trochu drsné. Ale něčím nesmírně přitažlivé. Snad jakousi surreálností, nedefinovatelností, nevyslovitelností, působily na mě tajuplně až hororově, přesto mě bavilo se ně dívat.

Přeměna 2, olej a akryl na plátně, 2015, 695 x 850

Transformation, 2015, olej a akryl na plátně 695 x 850, Foto HK Gallery

V Hunt Kastner galerii, která se po holešovickém období přestěhovala na Žižkov, aby podpořila přeměnu Bořivojovy ulice v přitažlivější místo na zemi, je práce Daniela Pitína k vidění v reálu. Už jen 2 dny zbývají do skončení výstavy nazvané Barokní kancelář.

Reálně jsem si jeho obrazy představovala jako velkoformátové, na výstavě jsou však spíš v menšině, většina jich je formátově umístitelná do běžného příbytku. Vystavují se tu ale i Pitínovy koláže, obří kartonový model jakési kamery obscury a zejména tu jek vidění jeho nový film nazvaný Cloud Cartography.

Natočený v upraveném imaginárním prostoru, který byl původně jakousi přádelnou, zachycuje detaily pracovního procesu, sleduje jednotlivé postupy a pohyb soustrojí a tyhle pracovní sekvence v lecčems připomínají počátky kinematografie. Ale celé to splétání vláken a tkaní symbolizuje člověka vpleteného do komunikačních sítí, ve kterých všichni nějakým způsobem fungují, které spoluvytvářejí a kterých jsou nedělitelnou součástí bez možnosti z nich uniknout.

USO Showgirls, olej a akryl na plátně 230 x 180 cm, Foto HK Gallery

USO Showgirls, 2015, olej a akryl na plátně, 201 230 x 180 cm, Foto HK Gallery

 

Reklamy

13 thoughts on “Daniel Pitín

  1. Tééda, dost hororové obrázky. neumím si představit mít todle denně na očích třeba v obýváku. Někdy je asi lepší být chudej a sledovat umění jen v galeriích. 😉

  2. jsem ráda, že jste mi řekla „o čem“ – protože mě při prohlížení (otevřela jsem si odkaz) přepadla touha pár věcí přestavět a urovnat 🙂 PS: zajímavost – kamerou obskurou se zabývá i Igor Chmela 😉

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s