Úvodní stránka » V divadle » Manon Lescaut z Arrasu v Národním

Manon Lescaut z Arrasu v Národním

Foto Patrik Borecký ND

Jana Pidrmanová a Vladislav Beneš, foto Patrik Borecký ze serveru ND

Ne, nedám si pokoj. Na fotkách z představení Manon Lescaut Daniela Špinara mě zaujalo výtvarné pojetí inscenace. Natolik, že jsem se nenechala ani příliš přemlouvat a rozhodla, že tenhle zážitek si nemohu nechat ujít. Autorka scény Lucia Škandíková se ostatně právě stala držitelkou ceny divadelní kritiky za scénu k inscenaci opery Z mrtvého domu tamtéž. Ale i kostýmy Marka Cpina dobře dotvářejí charaktery jednotlivých postav.

S Národním divadlem jsme na tom byli tak trochu podobně. :-). Na jeho prknech měla tahle Nezvalova hra premiéru a já ji spatřila jako inscenaci vůbec poprvé. Snad jsem kdysi kousky četla na střední škole, obsah si ale pamatuji spíš z libreta k Pucciniho opeře.  

Už první obraz diváka dokonale pohltí. Nejen vizuálně. Intenzivní vůně kadidla se šíří prostorem podobně jako dým z pálených bylin, dramatická varhanní hudba (Jiří Hájek), světelné efekty, symboly lásky … to jsou ty hlavní první dojmy, které navodí atmosféru, ve které se láska církevní konfrontuje s láskou světskou. Mladý rytíř des Grieux se úpřímně těší na složení kněžského slibu, své víře je plně oddán a tyto vlastnosti jen podporuje jeho duchovní otec abbé Tiberge. Svůj postoj si však rytíř Des Grieux uchrání jen do okamžiku, kdy opustí brány koleje. Sterilní prostředí, ve kterém se mladý rytíř připravuje na církevní dráhu, ho nedokáže naučit  orientovat se ve světě obyčejných lidí. Velice snadno a s neuvěřitelnou rychlostí podlehne vlastním citům a svou minulost snadno hodí za hlavu. V okamžiku, kdy se setkává s krásnou Manon, dívkou plnou radosti ze života a touhy užít si své krásy a mládí, je i její původní cíl, totiž vstoupit do kláštera, rázem ten tam a Manon se do rytíře bláznivě zamiluje. Ovšem její láska není zdaleka tak přímá a jednoznačná. Manon sice miluje svého Des Grieux, zároveň se však pragmaticky nezříká ani obdivu jiných mužů a vzájemný románek obou zamilovaných tak postupně spěje ke konci, který rozhodně není happy endem. 

Než však dojde k naplnění příběhu, je radost sledovat milostné poblouznění dvou hlavních postav, intrikánství pana Duvala i osobní zájmy abbého Tiberge. Inscenace tak nakonec harmonicky plyne k závěrečnému rozřešení a divák se může těšit z Nezvalova poetického jazyka a přesvědčivě zamilovaných protagonistů. Úchvatná naivně protřelá Manon v podání Jany Pidrmanové, krásný a oddaný Vladimír Polívka jako Des Grieux, eticky zásadový, ale ve skutečnosti intrikánský Radúz Mácha jako abbé Tiberge, a padouch Duval v podání Vladislava Beneše představují herecky vyrovnané představení, ve kterém se rafinovaný verš skrývá v zaujatém přednesu.

Nedokážu asi úplně ocenit, nakolik jsou pro vyváženost představení nutné erotické hrátky v první scéně s poloobnaženými protagonisty pod reprodukcí Courbetova obrazu Původ světa, ale začínám se pomalu orientovat ve Špinarově rukopisu. Barová scéna v závěru představení je z tohoto pohledu mnohem logičtější. Inscenaci určitě prospělo krácení i škrtání postav, celkový dojem z představení je tak mnohem intenzivnější. Tím, že se hraje bez pauzy, nenaruší divácké zaujetí žádná konzumace chlebíčků nebo lihových nápojů v divadelním bufetu. Divák si tak celou atmosféru i pocity odnáší po představení rovnou domů a v MHD může přemýšlet o tom, jestli je lepší svodům světa odolávat nebo jim podlehnout.

Vladímír Polívka a Pavlína Štorková, foto Patrik Borecký, ND

Vladímír Polívka a Pavlína Štorková, foto Patrik Borecký, ND

Reklamy

9 thoughts on “Manon Lescaut z Arrasu v Národním

  1. Kadidlo, říkáte? Dobře, že jsem nešla 🙂 Prohlídla jsem si trailer, přiznávám. Scéna vypadá dobře, obsazení taky. Akorát s verši mám problém. Nějak mi „veřejné“ deklamování nedělá dobře. V klubu, v soukromí .. ale celé představení, to bych nedala..

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s